Sydney Uni Sport & Fitness
+612 9351 4960

The Blues Association

bluesdinner

The awarding of Blues began at Oxford and Cambridge Universities and is a tradition found at British and Australian universities. A Blue is an award earned by sportsmen and women who are studying at University, competing in the highest level sporting competition and have achieved outstanding sporting achievement. 

Blues are nominated in October at the conclusion of the annual University sporting calendar and the successful nominees are presented with their Blues at the Annual Blues Dinner. Blues earn the right to wear their Blues jacket in the traditional stripes of 'Blue and Gold' at all future events. 

The Blues Association at Sydney Uni Sport & Fitness maintains funding for 'Blues' sporting scholarships and holds reunion functions for past Blues.

Please click here to download a Blues nomination form.


Member Information 

Blue of the Year

(Male or Female 1992 -99. Male from 2000 onwards)

John Sykes Memorial Cup

1992 - Tania Burdack - Water Polo.

1993 - David Hynes - Baseball.

1994 - Natalie Galea - Judo.

1995 - Chloe Flutter - Swimming.

1996 - Ivan Gavazov - Swimming.

1997 - Michael Wiseman - Boat.

1998 - Rebecca Gilmore - Diving.

1999 - Philip Waugh - Rugby.

2000 - David Lyons - Rugby.

2001 - Thomas Whalan - Water Polo.

2002 - Aaron Jones - Water Polo.

2003 - Sam McGregor - Water Polo.

2004 - Fergus Pragnell - Boat.

2005 - Robin Bell - Canoe.

2006 - Chris Clyne - Boat.

2007 - Prashanth Sellathurai - Gymnastics.

2008 - Lachlan Renshaw - Athletics.

2009 - Dean Mumm - Rugby.

2010 - Matthew Mitcham - Diving.

2011 - Bernard Foley - Rugby.

2012 - Ryan Edwards - Boat.

2013 - Nicholas Hough - Athletics.

2014 - Kane Townsend - Table Tennis.

2015 - Tom Young - AFL.

2016 - Pit Seng Low - Badminton.

Female Blue of the Year

Alison Hattersley Memorial Cup

2000 - Tammy Accari - Judo.

2001 - Louise Natoli - Canoe.

2002 - Anna McIlwaine - Diving.

2003 - Loudy Tourky - Diving.

2004 - Angela Ballard - Wheelchair Track & Road.

2005 - Jaqueline Bonnitcha - Sailing.

2006 - Natalie Porter - Basketball.

2007 - Elizabeth Kell - Rowing.

2008 - Keesja Gofers - Water Polo.

2009 - Sally Kehoe - Rowing.

2010 - Olivia Kennedy - Soccer.

2011 - Lara Tamsett - Athletics.

2012 - Jessica Fox - Canoe.

2013 - Anneliese Rubie - Athletics & Hayley White - Swimming.

2014 - Hannah Buckling - Water Polo.

2015 - Michelle Jenneke - Athletics.

2016 - Chloe Dalton - Women's Rugby.

Click here for the current list of SUSF Blues.

Click here for the current list of SUSF Golds.

Please click on a decade below to find a complete list of Blue award recipients and the sport in which they were nominated.


Keen to know more about the Blue's Association?

Contact: Mac Chambers

m.chambers@sport.usyd.edu.au 

SUSF, University Sports & Aquatic Centre G09
University of Sydney, NSW 2006

 

SPONSORS

Bupa

© Copyright Sydney Uni Sport & Fitness 2016. All Rights Reserved. By SiteSuite Website Design