Sydney Uni Sport & Fitness
+612 9351 4960

Day 3 National Short course Championships= silver medal, final and semi final swims

by | July 19, 2010
Day 3 National Short course Championships=  silver medal, final and semi final swims
Sydney Uni Swim club continued to produce strong performances in the pool. The highlights were the 50m butterfly final, 50m freestyle final, 100m individual medley final, 200m individual medley B final, 50m butterfly semi final and 50m backstroke semi final.

During the morning heats, Stephen Parkes swam the 200m individual medley narrowly missing the finals by .11 sec.  Parkesy swam a huge personal best time of 1.59.11 to finish 9th  which meant he made the B final.

Parkesy backed up to swim the 50m butterfly again in a personal best time finishing 15th (24.58) and progressing through to the semi finals.

Tim Halliday also performed well to make his first National Semi final in the 50m butterfly in a personal best time 24.59. 

David Wise also swam a personal best to semi final in the 50m back stroke in 11th position 25.47 to qualify for the evening's semi finals

The finals session saw Matt Abood win silver in the 50m freestyle in 21.75, narrowly behind Kyle Richardson who won gold with 21.62.

Gemma Johnson in a personal best time finished a creditable 7th in the 50m butterfly in 27.02.

Meagan Ramsay swam a great race to finish 7th in the 100m individually medley finals in 1.02.89.

David Wise finished 12th in the 50m backstroke semi-finals in a personal best time of 25.39.

Stephen Parkes and Tim Halliday dead heated in 24.46 finishing 15th in the 50m butterfly semis, both producing personal best times.

Parkesy also competed in the B final 200m individual medley finishing 11th in 1.59.36.

The Women's 4 x 100m medley relay of Gemma Johnson, Christine Kidd, Emma Gray and Kate Johnson finished 12th in 4.19.85.

Other results

Tim Halliday                        17th 50m backstroke (25.58)                        

Zane Jordan                       26th 50m backstroke (26.06)         27th 200m individual medley (2.05.82)

Sam McConnell                 21st 50m butterfly (24.69)

Dylan Curtis                        24th 50m butterfly (24.85)

David Wise                          25th 50m butterfly (24.86)

Carlos Stephenson          55th 50m butterfly (26.00)

Meagan Ramsay               18th 100m breaststroke (1.10.39)

Kate Johnson                     27th 400m freestyle (4.18.23)

James Etter                        35th 200m breaststroke (2.24.92)

 

SPONSORS

Bupa

© Copyright Sydney Uni Sport & Fitness 2016. All Rights Reserved. By SiteSuite Website Design