Sydney Uni Sport & Fitness
+612 9351 4960

Scoreboard

by | July 13, 2009
Scoreboard
Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Rugby Union

Shute Shield - Round 15

First Grade: Sydney University 31 (Jerry Yanuyanutawa, Tim Davidson, Daniel Halangahu tries; Daniel Halangahu 2 goals, 4 pen goals) d Warringah 29 (Dylan Smouha 3, Haig Sare tries; Brett Sheehan 3 goals, pen goal) at Pittwater Rugby Park.
Second Grade: Sydney University 31 (Tom Tombleson 2, Peter Betham, Jacob Taylor tries; Justin Bosilkovski 4 goals, pen goal).
Third Grade: Warringah 14 (Nathan Burrows, Michael Ruthven tries; Michael Ruthven 2 goals) d Sydney University 3 (Hayden Bushell pen goal).
Fourth Grade: Sydney University 10 (Tim Mundy. Josh Munro tries) d Warringah 7 (Brooke Eadie try; Andrew Maxwell goal).
Colts
First Grade: Sydney University 38 (6 tries) d Warringah 17.
Second Grade: Sydney University 83 (13 tries) d Warringah 17.
Third Grade: Sydney University 63 (9 tries) d Warringah 3.
Women's Championship
Sydney University 27 d Parramatta 17.

 

Australian Football

Sydney AFL - Round 13

Premier Division: Sydney University 17.11: 113 (Mark Egan 4, Alexander Lee 2, Brydon Coles 2, Thomas Young 2, Sam Crichton 2, Glenn Stevens, Benjamin Mankarious, Nathan Hayward, Mitchell Thompson, Chistopher Walsh) d Campbelltown 13.12: 90 (Lindsay Bassani 4, Shanan Kershaw 3, Owen Love 2, Matthew Morey, Dale Chivas, Shane Doherty, Matthew Moore) at Sydney University No.1 Oval.
Division One: Manly-Warringah 12.14: 86 (Nathan Darvill 4, Andrew Lindsay 2, Anthony Robertson, Tyrone Armitage, Robert Hart, Justin Hall, Blake Brendan, Samuel Murray) d Sydney University 6.15: 51 (Leigh McWhirter 3, Jess McGuirk, Luke Higgins, Andrew Connor).
Division Two: Sydney University 25.21: 171 (Sam Chadwick 6, Matthew Allan 3, Taimus Werner-Gibbings 2, Josh Heazlewood 2, Ryan Kennedy 2, Stuart Wright 2, Nicholas Lye 2, Ben Gwilliam, Connor McCauley, Hugh Howie, Chas Wilkinson, David Fiora, Michael Hobbs) d Campbelltown 4.2: 26 (Danny McCarthy 2, Chris Schafer, Kyle Sommerville).
Division Four: Sydney University 9.15: 69 (Kyle Parker 2, Tim Pinchen 2, Jonny Katz, Lachlan Godfrey, Christopher Perkins, Will Bannon, Evan Kerr) d Penrith 5.12: 42 (Christian Triffitt 2, Stuart Ayres, David Cummings, Mark Jackson).
Under 18 Challenge Cup
Sydney University 13.21: 99 (Thomas Aitken 5, Nick Perry, Adrian Yakimov, Jarrod Witts, Todd Considine, Atticus Saunders, Monty Krochmal, Ben Zieschang, Tim Barrett) d Penrith 10.6: 66 (John Spicer 2, Shaun Stevens 2, Benjamin Robinson, Mitchell Reinhard, Nicholas Edwards, Matthew Payne, Matt Reardon, Justin Weller) at Alan Davidson Oval.

 

Soccer

Men's Super League - Round 17

First Grade: Spirit FC 1 (Ross Kethel 32m) d Sydney University 0 at Christie Park.
Under 20: Sydney University 1 d Spirit FC 0.

 

Baseball

Sydney Winter League - Round 14

First Grade: Marrickville 7 d Sydney University 3 at Sydney University No.2 Oval.
Second Grade: Marrickville 9 d Sydney University 4.
Third Grade: Sydney University 7 d Marrickville 3.

 

Hockey

Sydney Men's competition - Round 16

Premier League: First Grade: Sydney University 5 d Ryde 3.
Second Grade: Sydney University 2 drew with Ryde 2.
Division One: First Grade: Ryde 7 d Sydney University 3.
Second Grade: Sydney University 4 d Ryde 1.
Division Four: Second Grade: Sydney University 1 drew with GNS 1.

 

SPONSORS

Bupa

© Copyright Sydney Uni Sport & Fitness 2016. All Rights Reserved. By SiteSuite Website Design