Sydney Uni Sport & Fitness
+612 9351 4960

Scoreboard

by Graham Croker | July 17, 2017
Scoreboard

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, collated by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Basketball

South-East Australian Women’s Basketball League – Round 14

Sydney University Sparks 75 (Emily Matthews 14, Natalia Beaumont 14, Lara McSpadden 10, Sherrie Calleia 10) defeated Albury-Wodonga Lady Bandits 47 (Adijat Adams 16, Stephanie Gorman 15) at Brydens Stadium, Sydney University Sports and Fitness Centre, on Saturday.

 

Rugby Union

Sydney Premier Grade competition – Round 15

First Grade: Warringah 35 (Rory O’Connor, Joshua Holmes, Harry Jones, Sebastian Wileman tries; Hamish Angus 3 goals, 3 pen goals) defeated Sydney University 20 (Chris Ingate, Mitch Whiteley tries; Christian Kagiassis 2 goals, 2 pen goals) at Pittwater Rugby on Saturday.

Second Grade: Warringah 36 (Tueti Ati 2, Michael Adams, Sireli Tagicakibau, Scott Bradley tries; Myles Dorrian 4 goals, pen goal) defeated Sydney University 22 (James Kane 2, Alex Batho, Stewart Nutt tries; James Kane goal) at Pittwater Rugby on Saturday.

Third Grade: Warringah 35 (Roy Vucago, Samuel Redi, Max Jones, Jordan Fowles, Louis Anderson tries; Louis Anderson 5 goals) defeated Sydney University 19 (2 pen tries, Jack Blair) at Pittwater Rugby on Saturday.

Fourth Grade: Sydney University 14 (Matthew Dowsett 2 tries; Sam Renton 2 goals) defeated Warringah 8 (Ben Benson try; Ethan Borula pen goal) at Pittwater Rugby on Saturday.

Colts

First Grade: Sydney University 33 (Daniel Calavassy 2, Ratu Rotuisolia, Tim Lilomaiavia, ??? tries Joshua Hardie 4 goals) defeated Warringah 27 (Luke Milham, Timothy White, Jack McGuire, Ben Woollett tries; Andy Lloyd 2 goals, pen goal) at Pittwater Rugby on Saturday.

Second Grade: Sydney University 43 (Ethan Miller 2, Sean Hasegawa, Rory Suttor, Patrick Calacassy, Harry Croker, Silas Lawther tries; Joshua Hardie 2 goals, Sean Anese 2 goals) defeated Warringah 0 Sydney University at Pittwater Rugby on Saturday.

Third Grade: Sydney University 22 (Luke Porter, William Wennerbom, Tavena Koroisau, Riley Alcorn tries; William Wennerbom goal) defeated Warringah 17 (Mason Binge, Bryton Caldwell, Angus Bailey tries; Jaidyn Ma’afu goal) at Pittwater Rugby on Saturday.

Sydney Women’s Premier Grade – Round 14

First Grade: Sydney University 18 (Grace Hamilton, Kimberley Davie tries; Ashleigh Hewson goal, 2 pen goals) defeated Warringah 14 (Amy Turner, Sarah Oxley tries; Chloe Peaupepe 2 goals) at Pittwater Rugby Park on Saturday. 

 

Australian Football

North-East Australian Football League – Round 16

Sydney University bye.

 

Sydney Premier League – Round 13

Premier Division: Sydney University 23.11: 149 (Matthew Vicic 5, William Stratford 4, Benjamin Hawtin 3, Thomas Stewart 2, Matthew Powys 2, Oscar Osborne 2, Sam Ryan, Joshua Cole, Ben Fitzpatrick, Daragh Mullen, David Johnson) defeated Western Suburbs Magpies 16.7: 103 (Nick Salter 5, Ben Zoppo 3, Brenton Mumme, Justin O’Neil, James Newbury, Dan O’Connell, Charles Ford, Joshua Zoppo, Reuben Haupt, Callum McEvoy-Gray) at Sydney University Oval on Saturday.

Best players

Sydney University: Sam Ryan, Nicholas Bowen, Daragh Mullen, William Gowers, Matthew Vicic, Ben Fitzpatrick.

Western Suburbs: Callum McEvoy-Gray, Dan O’Connell, Peter Maxwell, Liam Davis, Reuben Haupt, Ben Zoppo.

 

Division One: Sydney University 12.7: 79 (Charlie Morgan 5, Tom Dunlop 2, Samuel Power, Glenn Smith, Lachlan McKendrick, Luke Freemantle, John Walsh) defeated UTS Bats 10.6: 66 (Tom Nixon 2, Thomas O’Donnell 2, Joshua Moyle 2, Thomas Sundberg 2, Zac Watson, Alex Bottomley) at Sydney university Oval on Saturday. Best players

Sydney University: Glenn Smith, Charlie Morgan, Adam Birman, Ryan Kennedy, Christopher Browne, Tom Whitaker.

UTS Bats: Tom O’Donnell, William McCullough, Oliver Brecht, Hugh Winter, Alex Bottomley, Jarryd Ludski.

  

Division Two: Sydney University 15.6: 96 (Jack Gardiner 5, Gordon Willis 2, William McClintock 2, Stephen Lloyd 2, Luke Hill 2, Harry Lalor, Joshua Cutrupi) defeated Western Suburbs Magpies 5.13: 43 (Andrew Eurell 2, Daniel Egan, Clinton McGrath, Patrick Gannon) at Sydney University Oval on Saturday.

Best players

Sydney University: Harry Lalor, Jack Gardiner, Michael Nettheim, William McClintock, Nigel Cowell, Samuel Gilfedder.

Western Suburbs: Clinton McGrath, Patrick Boyd, Paul Chachaty, Timothy Woods, Lyndon Gannon, Timothy Lambert.

 

Division Five: Western Suburbs Magpies 9.10: 64 (Christien Specha 7, Stephen Hudson, Daniel Lawrence) defeated Sydney University 6.8: 44 (Alex Donnelly 3, Joshua Flanagan, Luther Canute, Patrick Hunter) at Sydney University Oval on Saturday.

Best players

Western Suburbs: Christien Specha, Steven Page, Aaron Haynes, Tom Barrett, Daniel Lawrence, Adam Wilson.

Sydney University: Luther Canute, Thomas Gibbons, Dale Halliday, Joshua Flanagan, Nicholas Pringle, Patrick Hunter.

Under 19: Sydney University bye.

 

Sydney Women’s Premier Division – Round 13

Premier Division: UNSW-Eastern Suburbs Stingrays 8.5: 53 (Belinda Pride 3, Roxane McGee 2, Sera Kaukiono 2, Rachelle Godman) defeated Sydney University Bombers 4.1: 25 (Rachael Stack, Ellie Brush, Kristy Sutcliffe, Stephanie Walker) at Trumper Park on Saturday.

Best players

UNSW-Eastern Suburbs Stingrays: Rebecca Beeson, Phoebe Monahan, Ingrid Nielsen, Jasmine Smith, Roxane McGee.

Sydney University: Jennifer Lew, Ellie Brush, Meg Haynes, Kristy Sutcliffe, Madeleine McCathie, Nicola Wiggins.

 

Hockey

Sydney Men’s Premier League – Round 16

League One: Sydney University 3 defeated Bankstown 2 at Bankstown on Saturday.

League Two: Sydney University 3 defeated Easts 0 at Bankstown on Saturday.

League Three: Bankstown 4 defeated Sydney University 2 at Bankstown on Saturday.

League Four: Sydney University 2 defeated Easts 1 at Bankstown on Saturday.

Sydney Men’s League – Round 13

League 1: UNSW 3 defeated Sydney University 1 at Lidcome on Saturday.

League 2: Monterey 2 defeated Sydney University 1 at Lidcombe on Saturday.

League 5: Sydney University 5 defeated UNSW 3 at Lidcombe on Saturday.

 

Baseball

Sydney Winter League – Round 14

First Grade: Quakers Hill 4 defeated Sydney University 1 at Petersham Oval on Saturday.

Second Grade: Sydney University 8 defeated Quakers Hill 0 at Petersham Oval on Saturday.

Third Grade: Sydney University 9 defeated Quakers Hill 3 at Petersham Oval on Saturday.

 

Soccer

NSW Men’s NPL3 competition – Round 19

First Grade: St George City 2 (Samuel Messam 2) defeated Sydney University 1 (Peter Kardadis) at Fraser Park on Saturday.

Under 20: St George City 2 (Kallie Bangura, Matthew Liemich) defeated Sydney University 1 (Andrew Karabatsos) at Fraser Park on Saturday.

Under 18:  Sydney University 2 (Daniel Barrett, Elliott Jaggers) defeated St George City 0 at Fraser Park on Saturday.

Under 16:  Sydney University 2 (Ali Faour 2) defeated Bankstown United 1 (Royce Bunnag) at Jensen Park on Saturday.

Under 15: Sydney University 3 (Lachlan Eyles, Sean Kearns, Fin McDowell) defeated Bankstown 0 at Jensen Park on Saturday.

Under 14:  Sydney University 2 (Keanu Huber, Emlyn Rice) defeated Bankstown 0 at Jensen Park on Saturday.

Under 13: Bankstown 2 defeated Sydney University 0 at Jensen Park on Saturday.

NSW Women’s NPL4 competition – Round 15

First Grade: Sydney University 3 (Evelyn Chronis, Nickoletta Flannery, Clare Hunt) defeated Blacktown Spartans 0 at Sydney University Football Ground on Sunday.

Reserve Grade: Sydney University 0 drew with Blacktown Spartans 0 at Sydney University Football Ground on Sunday.

Under 17: Sydney University 1 (Nahla Quadan) defeated Blacktown Spartans 0 at Sydney University Football Ground on Sunday.

Under 15: Blacktown Spartans 1 (Monique Holder) defeated Sydney University 0 at Sydney University Football Ground on Sunday.

Under 13: Blacktown Spartans 2 (Kelsea Nash, Amber Precious) defeated Sydney University 0 at Sydney University Football Ground on Sunday.

SPONSORS

Bupa

© Copyright Sydney Uni Sport & Fitness 2016. All Rights Reserved. By SiteSuite Website Design