Sydney Uni Sport & Fitness
+612 9351 4960

Scoreboard

by Graham Croker | July 3, 2017
Scoreboard

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, collated by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Basketball

South-East Australian Women’s Basketball League – Round 13

Ballarat Rush 81 (Ashleigh Spencer 29, Joy Burke 23, Kristy Rinaldi 12) defeated Sydney University 77 (Lara McSpadden 27, Shanae Greaves 13, Kimberley Hodge 10) at Brydens Stadium, Sydney University Sports and Fitness Centre, on Saturday.

Rugby Union

Sydney Premier Grade competition – Round 13

First Grade: Sydney University 37 (Silatolu Latu, David McDuling, Jake Gordon, Christian Kagiassis, Lachlan Swinton tries; Christian Kagiassis 3 goals, 2 pen goals) defeated Northern Suburbs 35 (Pen try, Richard Woolf, Cameron Clark, Gary Bautz tries; Angus Sinclair 2 goals, 3 pen goals, Cameron Clark goal) at North Sydney Oval on Saturday.

Second Grade: Sydney University 48 (Pen try, James Kane 3, Declan Moore, Harry Potter, Harrison Cully tries; James Kane 5 goals, pen goal) defeated Northern Suburbs 18 (Tommy Gilbert, Augustin Slowik tries; Joshua Kay goal, 2 pen goals) at North Sydney Oval on Saturday.

Third Grade: Sydney University 22 (Mesak Tagituimua 2, Sam Renton, Nick Coaldrake tries; Sam Renton goal) defeated Northern Suburbs 10 (Daniel Aguirre-Acevedo, Justin Fourie tries) at North Sydney Oval on Saturday.

Fourth Grade: Northern Suburbs 25 (Pen try, Michael Dowsett, Patrick Nakkan tries; Joe Jenkins 2 goals, 2 pen goals) defeated Sydney University 24 (Patrick O’Doherty, Aidan Brown, Benjamin Carolan, Nicholas Burden tries; Conor Lowndes 2 goals) at Bon Andrews Oval on Saturday.

Colts

First Grade: Sydney University 51 (Eddy King 3, Harry Johnson-Holmes, Milan Basson, Banjo Travers, William Terry, James Armstrong, Nathaniel Tamwoy tries; Daniel Poletto 3 goals) defeated Northern Suburbs 5 at St Paul’s College Oval on Saturday

Second Grade: Sydney University 17 (Sean Anese 2, Connor Farnell tries; Edward Renton goal) defeated Northern Suburbs 5 at St Paul’s College Oval on Saturday.

Third Grade: Sydney University 33 (Sofilino Latu, Sydney Malifa, Aidan Moore, Riley Alcorn, Austin Latu tries; Edward Renton 4 goals) defeated Northern Suburbs 25 at St Paul’s College Oval on Saturday.

Sydney Women’s Premier Grade – Round 12

First Grade: Sydney University 51 defeated Warringah 17 at St John’s College Oval on Saturday. 

Australian Football

North-East Australian Football League – Round 14

Brisbane Lions 21.6: 132 (Benjamin Keays 4, Matthew Hammelmann 3, Liam Dawson 3, Michael Close 3, Josh Clayton 2, Joshua Schache 2, Corey Lyons, Cian Hanley, Jacob Allison, Oscar McInerney) defeated Sydney University 10.7: 67 (Nathan Cooper 2, Jack Hiscox 2, Jackson Potter, Callum McFadden, Damien Bonney, Jacob Derickx, Ryan Hebron, Zachary O’Brien) at Blacktown International Sportspark on Saturday.

Best players

Brisbane Lions: Benjamin Keays, Oscar McInerney, Jacob Allison, Jarrad Jansen, Jack Frost, Corey Lyons.

Sydney University: Zachary O’Brien, William Sierakowski, Jack Hiscox, Matthew Rawlinson, Nathan Cooper.

Sydney Premier League – Round 11

Premier Division: Sydney University 11.22: 88 (Harry Morrison 3, Montgomery Krochmal 2, Allister Clarke 2, Joseph Stapleton, David Johnson, Spencer Krochmal, Luke Vella) defeated Manly-Warringah Wolves 7.6: 48 (Hayden Washington 3, Mitchell Rogers, Lachlan Behagg, Levi Brain, Ryan Wearne) at Weldon Oval on Saturday.

Best players

Sydney University: Luke Vella, Kane Murphy, Mitchell Mahady, Samuel Clark, Montgomery Krochmal, Spencer Krochmal.

Manly-Warringah: Wills Brassil, Lachlan Kilpatrick, Anthony Robertson, Tyrone Armitage, Calum Johnston, Hayden Washington.

Division One: Sydney University 12.10: 82 (Nik Dale 5, John Walsh 3, Samuel Gilfedder, Glenn Smith, Robert O’Hara, Christopher Browne) defeated Southern Power 0.7: 7 at Gwawley Oval on Saturday.

Best players

Sydney University: Tom Dunlop, Aron Everett, John Walsh, Glenn Smith, Ben Fitzpatrick, Samuel Power.

Southern Power:  Aaron Hooker, Andrew Smith, Kyle Smith, Thomas Edwards, Benjamin Humbler, William Combe.

Division Two: Manly-Warringah Wolves 15.12: 102 (Paul Allison 5, Matthew Rawle 3, Ben Joseph , Declan Byrne, Cameron Gallo, Andrew Pilat, Angus Reid) defeated Sydney University 7.5: 47 (William McClintock 3, Aron Lazaridis 2, Oliver Young, Declan Armstrong) at Weldon Oval on Saturday.

Best players

Manly-Warringah: Daniel Pearson, Angus Reid, Jason Murray, Ross Ashman, Jesse Douglas, Matthew Rawle.

Sydney University: David Gardiner, Chas Wilkinson, Oliver Young, Peter Schmidt, Jim Beard, Samuel Prendergast.

Division Four: Sydney University 5.9: 39 (Joseph Woodward 2, Josh Heazlewood, Arthur Balkizas, David Rountree) defeated Southern Power 4.12: 36 (Aaron Hooker 2, Aaron Condon, Justin Lucas) at Gwawley Oval on Saturday.

Best players

Sydney University: Caleb St.Ather, Joshua Flanagan, Leigh McWhirter, Werner Taimus, Julien Vincent, Arthur Balkizas.

Southern Power: J. Palmer, R. Bowring, Alex Theophanous, Chad Edwards, Patrick Bird, Duane Wild.

Division Five: North Shore Bombers 9.13: 67 (Craig Tidemann 4, Christopher Riley 2, Daniel Baxter 2, Bradley Zammit) defeated Sydney University 5.2: 32 (Jared Boccanfuso 3, Jonathan Drennan, David Drentin) at Sydney University Oval on Saturday.

Best players

North Shore: William Birt, Jesse Icao, Bradley Zammit, Craig Tidemann, Christopher Riley, Brian Jackson.

Sydney University: David Drentin, Jared Boccanfuso, Sam Mischewski, Curtis Harwood, Edward Ring, Matthew Wonders.

Under 19: North Shore Bombers 19.10: 124 (Charlie Sennitt 8, Lachlan Haines 3, Dylan Marchingo 2, Nick Hill 2, Lachlan Hill, Harrison Parker, Nicholas Brewer, Joshua Rayner) defeated Sydney University 1.3: 9 (Henry Gowers) at Sydney University Oval on Saturday.

Best players

North Shore: Charlie Sennitt, Tom Meacham, Jeremy Shumack, Lachlan Haines, Dylan Marchingo, Oliver Morton.

Sydney University: Jack Gardiner, Michael Nettheim, Sam Cividin, Billy Chudleigh, Daniel Fane, Mali Sinclair.

Sydney Women’s Premier Division – Round 11

Premier Division: Sydney University Bombers 10.10: 70 (Stephanie Walker 3, Nicola Barr 2, Rachael Stack 2, Annie Boyle, Ellie Brush, Megan Andresen) defeated Newtown Breakaways 2.0: 12 (Pat Wright, Laura Holdsworth) Henson Park on Saturday.

Best players

Sydney University: Nicola Barr, Ellie Brush, Rayanne Kenny, Adriana Smith, Andrea Roditis, Megan Andresen.

Newtown: Anna Ruut, Carla Nelmes, Kylie Wilson, Alex Schroder, Pat Wright, Laura Holdsworth.

Division One: Sydney University Bombers 10.17: 77 (Megan Asquith 5, Erin Doyle 2, Rebecca Bowen, Kristy Judd, Alexis Murray) defeated Newtown Breakaways 0.0: 0 at Henson Park on Saturday.

Best players

Sydney University: Theodora Von Arnim, Emma Yuen, Angela Knight, Tanikka Robertson, Charlotte Van Veenendaal, Megan Asquith.

Newtown: Verna Iles, Hayley Warren, Claire Groom, Rae-Anne Saish, Melissa Fountain, Lauren Foy.

Rugby League

NSW Tertiary Cup competition – Round 10

First Division: 

Norwest Polecats 50 defeated Sydney University 0 at Kellyville Park on Saturday.

Hockey

Sydney Men’s Premier League – Round 14

League One: Sydney University bye.

League Two: Sydney University 2 defeated Macquarie University 1 at Olympic Park 2 on Saturday.

League Three: UTS 8 defeated Sydney University 1 at Lidcombe on Saturday.

League Four: Macquarie University 3 defeated Sydney University 2 at Olympic Park 2 on Saturday.

Sydney Men’s League – Round 12

League One: UTS 4 defeated Sydney University 0 at Lidcombe on Saturday.

League Two: Bankstown 13 defeated Sydney University 0 at Lidcombe on Saturday.

League Five: Sydney University 7 defeated Bankstown 1 at Lidcombe on Saturday.

Baseball

Sydney Winter League – Round 12

First Grade: Sydney University 3 defeated UNSW 1 at David Phillips Sports Field on Sunday.

Second Grade: Sydney University 4 defeated UNSW 0 at David Phillips Sports Field on Sunday.

Third Grade: Sydney University 11 defeated UNSW 2 at David Phillips Sports Field on Sunday.

SPONSORS

Bupa

© Copyright Sydney Uni Sport & Fitness 2016. All Rights Reserved. By SiteSuite Website Design