Sydney Uni Sport & Fitness
+612 9351 4960

Scoreboard

by Graham Croker | July 31, 2017
Scoreboard

Scoreboard

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, collated by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

 

Rugby Union

Sydney Women’s Premier Grade competition – Grand Final

Warringah 21 defeated Sydney University 17 (Tasmin Sheppard, Brittany Le’Auanae, Iliseva Batibasaga tries; Lope Leiataua goal) for the Jack Scott Cup for 2017 at Boronia Park on Saturday.

Sydney Premier Grade competition – Round 17

First Grade: Sydney University 27 (Greg Jeloudev 2, Daniel Calavassy, Jackson McCalman tries; Christian Kagiassis 2 goals, pen goal) defeated Gordon 25 (Andrew Seton, Simon Tevita, Alec Palmer, Paula Balekana tries; Patolo Toeta goal, pen goal) at Chatswood Oval on Saturday.

Second Grade: Sydney University 40 (Penalty try, Eddy King 2, Tomas Rhodes, Henry Clunies-Ross, James Kane tries; James Kane 4 goals) defeated Gordon 7 (Alexander Barker try; Alex Seini goal) at Chatswood Oval on Saturday.

Third Grade: Sydney University 73 (Matthew Dowsett 4, Harry Johnson-Holmes 2, Benjamin Carolan, Siaosi, Halaifonua, Dylan Vieira, Joshua Hardie, William Ridley tries; Conor Lowndes 9 goals) defeated Gordon 0 at Chatswood Oval on Saturday.

Fourth Grade: Sydney University 60 (Vincent Robinson 2, Tom McFadyen 2, Matthew Dowsett 2, Benjamin Carolan, Kazuki Takakura, Jaason Finau, Sam Nery tries; Joshua Hardie 5 goals) defeated Gordon 7 (Luke Gardner try; Lachlan Burke goal) at Chatswood Oval on Saturday.

Colts

First Grade: Sydney University 48 (Jay Spencer 2, James Armstrong 2, Sean Hasegawa, Josh Sheridan, Strath Yeo, Tim Clements tries; Daniel Poletto 4 goals) defeated Gordon 12 (Daniel Lombardi, Hugh Margin tries; Leo Bosch goal) at  St Paul’s College Oval on Saturday.

Second Grade: Sydney University 33 (Oliver Young 2, Toby Dickinson 2, Alexander MacDonald tries; Sean Anese 3 goals, Edward Renton goal) defeated Gordon 7 (Ryan Haskard try; Thomas Wilks goal) at St Paul’s College Oval on Saturday.

Third Grade: Sydney University 36 (Aidan Moore 2, Sean O’Byrne, Toby Dickinson, Tavena Koroisau, Andrew Knight tries; Edward Renton 3 goals) defeated Gordon 7 (Lachlan Richards try; Lachlan Richards goal) at St Paul’s College Oval on Saturday.

 

Basketball

South-East Australian Women’s Basketball League – Round 17

Hobart Chargers 93 (Mikaela Reuf 22, Kathleen Scheer 18, Sharna Thompson 12, Kylie McCauley 12, Emma Dennis 12, Josia Greenwood 9) defeated Sydney University Sparks 68 (Natalia Beaumont 20, Sarah Graham 18, Kimberley Hodge 9) at Brydens Stadium, Sydney Uni Sport and Aquatic Centre.

 

Australian Football

North-East Australian Football League – Round 18

Sydney University 18.14: 122 (Aaron Day 3, Austin Lucy 3, Matthew Wilson 2, Nathan Cooper 2, Damien Bonney 2, Jack Hiscox 2, Michael Manteit 2, Zachary O’Brien, Alistair Gillespie) defeated Aspley 9.5: 59 (Douglas Lawrence 3, Ed Barlow, Reece Toye, William Wolbers, Henry Joyce, Oskar Baker, Adam Hughes) at Henson Park on Saturday.

Best players

Sydney University: Thomas Young, Zachary O’Brien, Xavier Richards, Samuel Tagliabue, Michael Manteit, James Loneragan.

Aspley: Callum Carseldine, Douglas Lawrence, Joseph Daye, James Ives, Daniel Henderson, Guy Dickson.

 

Sydney Men’s Premier League – Round 15

Premier Division: East Coast Eagles 14.8: 92 defeated Sydney University 13.13: 91 (Jack Prato 2, Harry Morrison 2, William Stratford 2, Joseph Stapleton, Jonathan Williams, Matthew Vicic, Ben Fitzpatrick, Spencer Krochmal, Montgomery Krochmal, Oscar Osborne) at Henson Park on Saturday.

Best players

Sydney University: Montgomery Krochmal, Harry Morrison, Joseph Williams, William Stratford, Joseph Stapleton, Nicholas Foster.

 

Division One: Macquarie University 9.10: 64 (Tim Cordner 4, Marc Williams 2, Ryan Ludowyke 2, Robert Vincent) defeated Sydney University 6.11: 47 (Nicholas Kyriakacis 2, Charlie Morgan 2, Jordan McCreary, Ronan Geraghty) at Henson Park on Saturday.

Best players

Macquarie University: Tim Cordner, Jackson Brackin, Jonathan Edmondson, Paul Hayes, Christopher Ephraums, Sam Simpson.

Sydney University: Tom Whitaker, Andrew Holmes, John Walsh, Aron Everett, Nicholas Kyriakacis, Bailey Biggs.

 

Division Two: Sydney University 20.13: 133 (Aron Lazaridis 3, Simon Bicknell 3, Samuel Gilfedder 3, Ned Rohrt 2, Stephen Lloyd 2, Sean Stokoe, Luke Hill, Nigel Cowell, Jack O’Halloran, David Gardiner, William McLean, Lachlan McKendrick) defeated Randwick City Saints 6.4: 40 (Ted Alexander 2, Matthew Cuthbert, Scott Powell, Lucas Poerio, Nicholas Poerio) at Sydney University Oval on Saturday.

Best players

Sydney University: Brent Pollock, Samuel Gilfedder, Ned Rohrt, William McLean, Jack O’Halloran, Lachlan McKendrick.

Randwick City Saints: Matthew Cuthbert, Jeremy Grant, David King, Scott Powell, Sean Goulding, Nicholas Poerio.

 

Division Five: Sydney University 19.20: 134 (Alex Donnelly 5, Paul Oscar 5, Nathan Barnard 4, Luke Girgis 3, Patrick Hunter 2) defeated Randwick City Saints 7.7: 49 at Sydney University Oval on Saturday.

Best players:

Sydney University: Alex Donnelly, Joseph Woodward, Thomas Gibbons, Nathan Barnard, Gus Stephenson.

 

Under 19s: Manly-Warringah 72 defeated Sydney University 68 at Henson Park on Saturday.

 

Sydney Women’s Premier League – Round 14

Division One: Sydney University Bombers 7.10: 52 (Rachael Stack 3, Stephanie Walker 3, Ellie Brush) defeated Macquarie University 4.4: 28 (Emma Swanson 2, Gabrielle Ferreira, Amy Hessell) at Sydney University Oval on Saturday.

Best players:

Sydney University: Jennifer Lew, Stephanie Walker, Kristy Sutcliffe, Ellie Brush, Alice Wood, Pippy Rose Clegg.

Macquarie University: Amanda Farrugia, Louella McCarthy, Amy Hessell, Emma Swanson, Belinda Muldoon, Steffanie Lee.

Division Two: Western Magic 8.16: 64 (Hannah Green 2, Jaimie Mann, Bonnie Gillespie, Rebekah Leard, Kate O’Hagan, Lauren Houghton, Olivia Suman) defeated Sydney University 3.3: 21 (Kristy Judd, Tanika Robertson, Megan Asquith) at Sydney University Oval on Saturday.

Best players:

Western Magic: Lauren Houghton, Hannah Green, Jaimie Mann, Amanda Lim, Olivia Suman, Ashleigh O’Keeffe.

Sydney University: Jennifer Farrow, Theodora. Von Arnim, Georgia Davis, Angela Knight, Margot Alais, Jeri Gallagher.

 

Hockey

Sydney Men’s Premier League – Round 18

League One: Briars 3 defeated Sydney University 2 at Lidcombe on Saturday.

League Two: Sydney University 2 defeated Briars 1 at Lidcombe on Saturday.

League Three: Briars 4 defeated Sydney University 2 at Lidcombe on Saturday.

League Four: Briars 3 defeated Sydney University 2 at Lidcombe on Saturday.

Sydney League – Round 16

League One: Briars 2 defeated Sydney University 0 at Cintra Park on Saturday.

Division Two: Ryde-Hunters Hill 9 defeated Sydney University 2 at Ryde on Saturday.

 

Baseball

Sydney Winter League – Round 16

First Grade: Greenway Giants 10 defeated Sydney University 0 at Greenway Park on Sunday.

Second Grade: Greenway Giants 9 defeated Sydney University 8 at Greenway Park on Sunday.

Third Grade: Sydney University 9 defeated Greenway Giants 1 at Greenway Park on Sunday.

 

Soccer

NSW Men’s NPL3 competition – Round 21

First Grade: Sydney University 3 (Matthew Akehurst 2, Daniel Marjanovic) defeated Inter Lions 0 at Sydney University Football Ground on Saturday.

Under 20: Sydney University 1 (Conor Quilligan) drew with Inter Lions 1 (Adrian Vizzari) at Sydney University Football Ground on Saturday.

Under 18: Sydney University 3 (James Reed, Reuben Macdonald, Elliott Jaggers) defeated Inter Lions 0 at Sydney University Football Ground on Saturday.

Under 16:  Sydney University 3 defeated Dulwich Hill 2 at Arlington Oval on Saturday.

Under 15: Dulwich Hills 1 defeated Sydney University 0 at Arlington Oval on Saturday.

Under 14:  Sydney University 2 defeated Dulwich Hill 0 at Arlington Oval on Saturday.

Under 13: Dulwich Hills 3 defeated Sydney University 1 at Arlington Oval on Saturday.

NSW Women’s NPL 4 competition – Round 17

First Grade: Macarthur Rams 2 defeated Sydney University 1 at Sydney University Football Ground on Sunday.

Reserve Grade: Sydney University 2 defeated Macarthur Rams 1 at Sydney University Football Ground on Sunday.

Under 17: Sydney University 0 drew with Macarthur Rams 0 at Sydney University Football Ground on Sunday.

Under 15: Macarthur Rams 2 defeated Sydney University 0 at Sydney University Football Ground on Sunday.

Under 13: Macarthur Rams 2 defeated Sydney University 0 at Sydney University Football Ground on Sunday. 

Rugby League

NSW Tertiary Cup competition – Round 12

University of Technology Sydney 50 defeated Sydney University 26 (Adam Vrahnos 2, Ashley Johnson, Toby Lei, Max Linden-Smith tries; Thomas McCarthy 3 goals).

SPONSORS

Bupa

© Copyright Sydney Uni Sport & Fitness 2016. All Rights Reserved. By SiteSuite Website Design